PROGRAM of the Competition

venue: Aula Magna in Branicki’s Palace,  street: Kilińskiego 1

21.10.2017 (saturday)

10.00 – 10.15 Choir  of youth Culture Club in  Białystok D
10.15 – 10.30 Choir of Elementary School no. 10 in Białystok D
10.30 – 10.45 Choir Lira (Minsk, Bielarus) D
10.45 – 11.00 Vocal Ensemble „Esperimento” (Białystok) H
11.00 – 11.15 Choir “Szczygiełki” (Poniatowa) E
11.15 – 11.30 Female Choir “Woskliknowienije” (Hajnówka) C
11.30 – 11.45 coffee break
11.45 – 12.00 Male Vocal Ensemble of Lomza State University of Applied Sciences (Łomża) C
12.00 – 12.15 Choir “La Musica”  (Lublin) D
12.15 – 12.30 Choir of St. Moniuszko Singing Society F
12.30 – 12.45 Choir  of the city of Garwolin A
12.45 – 13.00 Choir „Kraj Rodzinny” (Bielarus) G
13.00 – 13.15 The Song and Dance Ensemble of Warsaw University of Technology G

15.00 – 17.00 – choral workshops

19.00 – Concert of all the choirs participiating in Competition*

ok.20.30 – conductors and Jury meeting (restaurant Arsenał, next to Palace)

22.10.2017 (sunday)

10.00 – 10.15 Chor Spes Unica  (Łomża) F
10.15 – 10.30 Female Choir „Gaudeamus” (Wejherowo) F
10.30 – 10.45 Choir of the Polish National Song (Bielsk Podlaski) F
10.45 – 11.00 Choir Kamerton (Lida, Bielarus) E
11.00 – 11.15 Vocal Ensemble of the St. Moniuszko’s Singing Society (Łódź) H
11.15 – 11.30 Vocal ensemble “Imprevisti” (Warszawa) H
11.30 – 11.45 coffee break
11.45 – 12.00 Choir ” Nadzieja “(Nakło nad Notecią) H
12.00 – 12. 15 Chamber  Choir „Amici” (Łomża) H
12.15 – 12.30 Choir „Tibi Domine” (Warszawa) B
12.30 – 12.45 Chamber Choir of Żnin B
12.45 – 13.00 Choir „Akademos” (Lublin) D
13.00 – 13.15 Choir „Kraj Rodzinny” (Białoruś) A
13.15 – 13.30 Choir of the State University of Applied Sciences (Łomża) A

godz. 16.00 – annoucment of the result of audtions and Grand Prix competition

*each of the choirs participating in Competition is asked to perform 5 – 7 min program of your free choice (it doesn’t have to be  compositions presented during auditions.